"Zaświeć się na niebiesko"

20 marca 2019 r. uczniowie klasy VI a uczestniczyli w warsztatach pt. „Zaświeć się na niebiesko”. Dlaczego akurat na niebiesko? Pojawiają się różne domysły – kolor niebieski jako kolor niewinności, nadziei, a także kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom tematyki autyzmu: przyczyn jego powstawania, objawów oraz specyfiki funkcjonowania osób dotkniętych tym problemem. Wspólna dyskusja pokazała, że wiedza młodzieży jest bardzo bogata, a jej usystemtyzowaniu pomogła projekcja filmu „Dzieją się niezwykłe rzeczy”. Uwieńczeniem warsztatów była wspólna praca uczniów nad zaprojektowaniem i wykonaniem plakatu propagującego pozytywne spojrzenie na autyzm. I tak poprzez „burzę mózgów” powstały hasła: „Zaprzyjaźnij się z autystą, uśmiechniętym optymistą”, „Zrozumienie dla autyzmu – nie wymaga altruizmu” i wiele innych. Udział uczniów w warsztatach przyczynił się do wzmocnienia wśród uczniów postaw akceptacji i tolerancji dla osób dotkniętych autyzmem. Teraz uczniowie przygotowują się do szkolnej akcji na dzień 2 kwietnia czyli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Autor: Agnieszka Goluch - Romanowska