Pierwszoszachiści

W naszej szkole nauka szachów rozpoczyna się już w klasie pierwszej i trwa trzy lata. W tym czasie dzieci uczą się podstaw gry, wypracowują i opanowują różne strategie, a przede wszystkim ćwiczą uważność, koncentrację i umiejętność logicznego myślenia. Uczą się też podejmować decyzje oraz dokonywać najlepszych wyborów, ćwiczą refleks, rozwijają wyobraźnię oraz porządkują myśli. Szachy kształtują też moralność, uczą zachowania fair play oraz przestrzegania określonych zasad.

Jak widać na załączonych zdjęciach, pierwszoklasiści do nauki gry w szachy nie wykorzystują jedynie książek i plansz, ale korzystają również z nowoczesnych technologii. Zajęcia urozmaicamy grą i wykonaywaniem ćwiczeń na tabletach, komputerach i tablicy multimedialnej. W tym roku szkolnym stworzyliśmy też własne bierki z plasteliny oraz bawiliśmy się w wiele zabaw szachowych utrwalających poznane wiadomości. A już niedługo dzieci będą mogły wcielić się w role szachowych bierek grając na ogromnej planszy w "żywe szachy".

Wśród pierwszoklasistów jest wiele osób, które już po pół roku gry wykazują ponadprzeciętną umiejętność stosowania strategii, przewidywania ruchów przeciwnika, a wygrywanie z silniejszym przeciwnikiem zazwyczaj nie stanowi dla nich problemu. Rosną nam przyszli arcymistrzowie!

Autor: Ewa Wiejak